Účelové zvýšenie vymeriavacieho základu

Autor: Anna Čomáňová | 16.11.2016 o 18:35 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  114x

Zvýšenie vymeriavacieho základu pre výpočet krátkodobých dávok  nemocenského poistenia, a to nemocenské, materská ...                     

Zvýšenie vymeriavacieho základu (ďalej len VZ) pre odvod príspevku na výpočet krátkodobých dávok nemocenského poistenia je  iniciované MPSVaR v prvom rade z dôvodu veľkého deficitu Sociálnej poisťovne (ďalej len SP).Touto novelou sa nevyhovie len SP, teda štátu, ale aj určitým vyšším, resp. vybraným skupinám, ktorí podľa analytikov nie sú na to ani odkázaní. Ak by MPSVaR bolo naozaj sociálne, tak by zvýšenie  dávok, ako je nemocenské ale hlavne materská nenavrhlo zvyšovať  týmto spôsobom, ale plošným zvýšením výšky % z VZ . To by sa ale pre štát nevyplatilo, pretože pri plošnom zvýšení výšky % z VZ pre výpočet dávok  by neušetril toľko, ako keď zvýši VZ pre vyššie zarábajúcich s predpokladom, že nároky na vyplatenie dávok tejto skupine obyvateľov nebudú adekvátne k výberu poistného alebo k výške odvodu, teda v štátnej pokladni ostane viac. Jednoducho povedané, ak sa MPSVaR hlási k sociálnemu štátu, tak to avizované zvýšenie dávok pre určité skupiny obyvateľstva zruší a navrhne plošné zvýšenie výšky % z VZ pre ich výpočet, Dotklo by sa to práve tej skupiny obyvateľov, ktorá je na to odkázaná.

SP by mohla šetriť aj inými zmenami zákonov, napr. pri vzniku nároku na výplatu invalidného dôchodku zrušením zápočtu doby od vzniku invalidity do dosiahnutia dôchodkového veku a rozšíriť, či zjednodušiť možnosti pre opodstatnené poskytovanie rôznych peňažných príspevkov, poskytovaných iným posudkovým orgánom, momentálne úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny.

Bolo by na uváženie zrušenie nároku na vdovský a vdovecky dôchodok. Považujem to za prežitok. Dnes je každý človek určitým spôsobom zabezpečený, hoci len dávkou v hmotnej núdzi či soc. dôchodkom.  Preto by sa oba dôchodky mohli zrušiť a upraviť sirotské dôchodky smerom hore.  Bolo by to humánnejšie a spravodlivejšie veď stratu rodiča najviac pocítia deti či duševne alebo materiálne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Reportér Týždňa Magušin: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Redaktor Týždňa Michal Magušin sa so šéfom SNS Andrejom Dankom rozprával vo chvíli, keď sa dozvedel o pokyne na odvolanie ministra školstva Petra Plavčana (SNS).

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?